40 göçmen ölmüştü: Yangına ilişkin ‘cinayet’ suçlaması

Meksika’nın ABD sonundaki Chihuahua eyaletine bağlı Ciudad Juarez kentindeki göçmen nezaret merkezinde 27 Mart’ta çıkan ve 40 kişinin hayatını kaybettiği yangınla ilgili, Ulusal Göç Enstitüsü’nün eyalet sorumlusu cinayetle suçlandı.

TUTUKLU YARGILANACAK

AA’nın lokal basından aktardığına nazaran, Hakim Juan Jose Chavez, halihazırda gözaltında olan Ulusal Göç Enstitüsü Chihuahua Başkanı Salvador Gonzalez’in, göçmenleri korumak için vazifesini yapmadığına dair deliller bulunduğunu açıkladı. Sonuçta her şeyin baştaki yöneticiye bağlı olduğunu vurgulayan Chavez, standartlara uymamanın bu üzere sonuçları olduğunu söyledi. Chavez, Gonzalez’in tutuklu yargılanacağını söz etti.

Federal yargıçlar, Gonzalez’in cinayet, yaralanma ve vazifesini ihmal suçlamalarıyla hakim karşısına çıkacağını duyurdu. Ulusal Göç Enstitüsü Chihuahua Başkanı Salvador Gonzalez, 16 Nisan’da gözaltına alınmıştı.

Ne olmuştu?

Meksika ile ABD hududunda yer alan Ciudad Juarez kentindeki göçmen nezaret merkezinde 27 Mart’ta çıkan yangında, tamamı erkek 40 kişi hayatını kaybetmişti. Meksika Federal Yargı Kurulu, mahkemenin üç Meksikalı göçmenlik vazifelisi, bir özel güvenlik vazifelisi ve bir Venezuelalı mültecinin, yangında ihmali ve dahli bulunduğu gerekçesiyle tutuklanmalarına hükmettiğini açıklamıştı.

Meksika basınına yansıyan kamera kayıtlarında, güvenlik vazifelisi üzere görünen üniformalı üç kişinin, göçmenlerin bulunduğu odaların kapı kilitlerini açmadan yangından kaçtığı görülmüştü.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, sorumluların “yasalara uygun biçimde” cezalandırılacağını söylemişti. Obrador, yangına “sınır dışı edilmek için bekletilen sığınmacıların” sebep olduğunu savunarak “Protesto olarak sığınağın kapısına şilteler koyup ateşe verdiler ve bunun yaşanan müthiş trajediye neden olacağını düşünmediler. Hudut dışı edileceklerini öğrendikleri için bunu yaptıklarını düşünüyoruz.” sözlerini kullanmıştı.

Meksikalı yetkililer, yangın sırasında tesiste çoğunluğu Guatemala’dan olmak üzere Kolombiya, Ekvador, El Salvador, Honduras ve Venezuela’dan gelen toplam 68 göçmen bulunduğunu açıklamıştı. Meksika, Covid-19 salgını periyodunda ABD’nin baskısı sonucu göçü engellemek için kısıtlamaları artırmış ve bu nedenle hududa yakın tesislerde tutulan sığınmacıların sayısı epey artmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir