CHP’den emekli maaşları için kanun teklifi

CHP Küme Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç’un imzasını taşıyan kanun teklifi, Kamu Vazifelileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu ile Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu’nda değişiklik öngörüyor.

Teklifle, emekli aylıklarının da net minimum fiyat düzeyine yükseltilmesi, personel emeklilerinin toplu iş kontratlarından kamu emeklileri üzere yararlanabilmesi, emekçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin aylık ve gelir artışlarında ulusal gelirdeki artıştan hisse alabilmeleri amaçlanıyor.

TAHAMMÜL EDİLEMEYECEK BOYUTLARDA

Teklifin münasebetinde, AKP’nin yanlış iktisat siyasetleriyle enflasyon ve hayat pahalılığının tahammül edilemeyecek boyutlara tırmandığı öne sürüldü.

TÜİK sayılarına nazaran enflasyonun yüzde 80’in üzerine çıktığı, elektrik, doğal gaz ve su faturalarının arttığı, konut kiralarının ise baş edilemeyecek noktalara ulaştığı söz edildi.

Gerekçede, “Bu meseleler karşısında AKP tesirli tedbirler alamamış, bilhassa emeklileri açlık hududunun çok altında bir gelirle yaşamaya mecbur bırakmıştır. Bu tablonun bilakis çevrilebilmesi için emeklilerin aylık gelirleri ile bayram ikramiyelerinin uygunlaştırılması emeklilere borcumuzdur.” sözleri yer aldı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir