Dünyada düşüyor, Türkiye’de uçuyor

Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütü (FAO) bilgilerine nazaran, dünyadaki besin fiyatları iki yılın en düşük düzeyine geriledi. TÜİK bilgileri ise, Türkiye’deki besin fiyatlarının 33 aydır arttığını gösteriyor.

Hükümet yurt içindeki yüksek besin fiyatlarını ‘dünyada da enflasyon artıyor’ biçiminde legalleştirmeye çalışsa da gerçek tablo bundan farklı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son bilgilerine nazaran, ülkedeki besin fiyatları Ağustos 2020’den bu yana 33 aydır aralıksız artmaya devam ediyor.

Dünya besin fiyatları endeksi ise, mayıs ayında şeker ve et fiyatlarındaki artışlara karşın bitkisel yağlar, tahıl ve süt eserlerindeki sert düşüşlerin tesiriyle iki yılın en düşük düzeyine geriledi.

DÜNYADA UKRAYNA SAVAŞINA KARŞIN GERİLEDİ

Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından derlenen, tahıllar, yağlı tohumlar, süt eserleri, et ve şeker fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen dünya besin fiyatları endeksi Nisan ayındaki revize edilmiş 127.7 düzeyinden mayıs ayında 124.3’e düştü.

Nisan besin fiyatları endeksi daha evvel 127.2 olarak açıklanmıştı.
Mayıs ayındaki dünya besin fiyatları endeksi Mart 2022’de Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle kaydedilen tarihi yüksek düzeyin yüzde 22 altında bulunuyor.

TÜRKİYE’DE BESİN ENFLASYONU YÜZDE 53,92

Türkiye’de ise resmi bilgilere nazaran bile hayli yüksek bir besin enflasyonu var.

TÜİK bilgilerine nazaran, Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) nisanda yıllık yüzde 43,68, aylık yüzde 2,39 oldu. Besin enflasyonu ise yıllık TÜFE’nin üzerinde yüzde 53,92 olarak gerçekleşti.

Nisanda besin fiyatları aylık bazda ise yüzde 3,95 oranında artmıştı.

NEBATİ’NİN ‘UCUZ’ DEDİĞİ KUZU ETİ ARTIRIM ŞAMPİYONU OLMUŞTU

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin 3 Nisan’da yaptığı ve yansılara neden olan “Koyun eti ucuz ancak tercih edilmiyor, kokusundan ötürü. Bunu da değiştirmek lazım” açıklaması sonrasında TÜİK’ten sürpriz gelmişti.

TÜİK’e nazaran, nisan ayında artırım şampiyonu ise, fiyatı bir evvelki aya nazaran ortalama yüzde 21,47 oranında artan kuzu eti olmuştu.

Aylık ortalama yüzde 13,34’lük fiyat artışıyla dana eti, nisanda artırım şampiyonları listesinde ikinci sırada yer almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir