Eski Birleşik Krallık Başbakanı Truss’ın kokain partileri düzenlediği iddia edildi

Eski Birleşik Krallık (BK) Başbakanı Liz Truss‘ın düzenlediği partilerde, kokain olduğu düşünülen beyaz toz kalıntıları bulundu.

Independent Türkçe’nin İngiliz Guardian’dan aktardığına göre, Truss’ın dışişleri bakanı olduğu ve başbakanlık yarışına katıldığı devirde, kendisine yakın isimleri davet ettiği iki parti düzenlediği belirtildi.

Söz konusu beyaz tozun, ülkenin güneydoğusundaki Kent’te yer alan Chevening Konutu’nda 19-21 Ağustos’ta ve 2-4 Eylül’de düzenlenen partilerde bulunduğu öne sürüldü. Etkinliklerde çalışan işçi, tozun snooker masalarının yer aldığı oyun odalarındaki sehpalarda bulunduğunu argüman etti. Kimliğini paylaşmayan öbür bir kaynaksa Truss’ın davetiyle gelen birtakım siyasetçilerin kokain kullandığını savundu.

Beyaz tozun nasıl getirildiği de bilinmiyor

Kaynak, kokainle temas edince renk değiştiren özel bir çubukla tozu test ettiklerini ve unsurun kokain olduğunu gördüklerini tez etti. Kelam konusu testin ne kadar muteber olduğu bilinmezken, tezler şimdi bağımsız olarak doğrulanamadı.

17. yüzyıldan kalma Chevening Konutu resmi konut olmasa da ekseriyetle dışişleri bakanlarının toplantıları ve görüşmeleri için kullanılıyor. Konutta düzenlenen partilere beyaz tozun nasıl getirildiği de bilinmiyor.

Öte yandan kimliklerini paylaşmayan kaynaklar, eski lider Boris Johnson periyodunda 10 Numara’da (BK Başbakanlık Konutu ve Ofisi) düzenlenen iki partide daha beyaz toz kalıntıları bulunduğunu öne sürdü.

Bu partilerden birinin 19 Aralık 2020’de, oburunun de Edinburgh Dükü Prens Philip’in cenaze merasiminden bir gün evvel 17 Nisan 2021’de yapıldığı belirtildi.

Sehpalarda ve ofisin tuvaletlerindeki çöplerde bulundu

Söz konusu aktifliklerin katı pandemi kurallarının uygulandığı devirde yapıldığı sonradan ortaya çıkmış, ülkede “Partygate” ismiyle bilinen büyük bir skandala yol açmıştı.

Partilerde çalışan paklık vazifelilerinin, beyaz toz kalıntılarını masalarda, sehpalarda ve ofisin tuvaletlerindeki çöplerde bulduğu argüman edildi.

Truss’ın yahut Johnson’ın uyuşturucu kullandığına yönelik rastgele bir kanıt bulunmadığı belirtildi. Eski iki başkanın, etkinliklere katılanların uyuşturucu aldığına dair bilgi sahibi olduğunu gösteren deliller da yok.

Buna ek olarak Johnson’ın 10 Numara’daki partilere katılmadığı da söz edildi. Partygate skandalı kapsamında polis, 12 aktifliği incelemeye almıştı. Bunlardan üçüne Johnson’ın da katıldığı tespit edilmişti.

“Guardian argümanları için hiçbir kanıt sunmadı”

Eski liderler ve Dışişleri Bakanlığı, Guardian’ın yorum taleplerine karşılık vermedi. Fakat Truss ismine açıklama yapan sözcü, argümanları reddederek Guardian’ın hiçbir delil sunmadığını savundu.

Johnson’ın sözcüsü de argümanların gerçeği yansıtmadığını öne sürerek, eski başkanın vazifesi boyunca uyuşturucuyla gayret ettiğine dikkat çekti.

10 Numara ismine açıklama yapan sözcüyse, “Guardian savları için hiçbir kanıt sunmadı. Desteklenebilir tezler olsaydı polisle irtibat kurulmasını beklerdik” dedi.

İngiltere’de Başbakanlık yarışı

24 Temmuz 2019’da vazifeye başlayan Johnson, 8 Temmuz’da Muhafazakar Parti liderliği ve başbakanlıktan istifa etmişti. Parti içinde yapılan seçimleri kazanan Truss, 6 Eylül’de ülkenin başına geçmişti. Ama reaksiyon toplayan iktisat siyasetleriyle gündemden düşmeyen eski önder, 45 gün sonra istifa etmişti.

Bunun üzerine yeniden başlayan parti içi seçimleri kazanan Rishi Sunak, 25 Ekim’de başbakan olarak misyona başlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir