Göksu Nehri’ni kirleten iki fabrikaya 3 milyon 73 bin lira ceza

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından, Mersin’de Göksu Irmağı’nı kirlettiği tespit edilen iki pirina sürece tesisine faaliyeti durdurma ve 3 milyon 73 bin lira idari para cezası verildi.

Adli süreç başlatıldı

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Mersin Göksu Irmağı’ndaki renk değişimi ihbarı üzerine gruplarımızı bölgeye sevk ettik. İnceleme sonucunda Göksu Nehri’ni kirlettiği tespit edilen iki pirina sürece tesisine; faaliyeti durdurma ile 3 milyon 73 bin TL idari para cezası uyguladık. İsimli süreç başlattık” tabirlerine yer verildi.

Mersin Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise Mut ilçesi sonlarında 23 zeytinyağı üretim fabrikası ile 2 pirina sürece tesisinin, Silifke ilçesinde ise 8 zeytinyağı üretim fabrikası ile 1 pirina sürece tesisinin bulunduğu tabir edildi. Açıklamada, kontrollerle ilgili bilgiler verilerek şu sözlere yer verildi:

“Göksu Irmağı’nın renginin karasu deşarjından değişmesi ve buna bağlı koku oluşumu kelam konusu olması nedeniyle müdürlüğümüzce kontroller gerçekleştirildi. Yapılan rutin kontroller sırasında Göksu Irmağı’na karasu deşarjı yaptığı tespit edilen 1 adet işletmeye 25 Kasım 2022 tarihinde müdürlüğümüzce 2872 sayıl Etraf Kanunu’nca 131 bin 516 TL idari para cezası uygulanmıştır. 18-20 ve 21 Aralık 2022 tarihlerinde bölgede bulunan tesislere yönelik gece ve gündüz saatlerinde kontrol faaliyetleri gerçekleştirildi. Etraf Kanunu’na muhalefet eden 1’i evvelce tespit edilen 2 adet işletmeye 2872 sayılı Etraf Kanunu’nca toplam 2 milyon 941 bin 920 TL idari para cezası uygulandı. Toplam uygulanan idari para cezası 3 milyon 73 bin 436 TL oldu. Bu tesislerin faaliyetleri Çevre Kanunu kapsamında gerekli tedbir ve müsaadeler alınıncaya kadar durdurulmuştur. Tıpkı vakitte bu işletmelerin yetkilileri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na cürüm duyurusunda bulunularak isimli süreç başlatılmıştır. Bölgede bulunan ve atık su (zeytin karasuyu) oluşturan tesislere yönelik kontrol faaliyetleri devam etmektedir.” (DHA)

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir