Komiser yardımcılığı sınav sorularını ele geçiren eski polis memurlarına hapis

Kastamonu İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görevliyken, komiser yardımcılığı imtihanının sorularını ele geçirdikleri savıyla misyondan uzaklaştırılan ve haklarında, “Kamu kurum ve kuruluşlarının ziyanına dolandırıcılık”, “Resmi evrakta sahtecilik” ve Silahlı terör örgütüne üye olmak” cürümlerinden dava açılan 15 eski polisin yargılanmasına devam edildi.

Duruşmada 8 eski polis memuru mahkeme salonunda hazır bulunurken, başka sanıklar ise duruşmaya SEGBİS sistemiyle katıldı.

Tutuksuz yargılanan sanıklardan eski polis memuru F.A., “Bylock kullanmadım. Rastgele bir terör örgütüne de üye değilim” dedi.

Sanıklardan K.İ. ise, “2004 yılında girdiğim imtihandan mülakatla elendim. 2005 yılında girdiğim sınavı kazanıp Bursa’ya atandım. Zati ben polistim. Az bir maaş farkı vardı. Bundan ötürü da soruları çalmadım. Kendim çalışıp kazandım. Bank Asya’ya para yatırmadım, Vakit Gazetesine abone olmadım. Bu sınavı kazanacak kapasitem var. Ben kendi hakkımla bu sınavı kazandım. Beraatımı istiyorum. Ben katiyetle telefonuma ‘Bylock’ yüklemedim, kullanmadım. Telefonumu operasyon olduğunda teslim etmiştim. İsteseydim etmezdim” diye konuştu.

Sanıklardan O.Ö. ise, “Suçlamaları kabul etmiyorum, beraatımı talep ediyorum” formunda konuştu.

Sanıklardan M.T., “Beraatımı talep ediyorum. Şayet hakkımda ceza verilecekse tarafsız eksper tarafından tekrar rapor aldırılmasını istiyorum” tabirlerini kullandı.

Diğer sanıklar ise haklarındaki suçlamaları reddederek beraatını talep etti.

Kararını açıklayan mahkeme, 6 sanığın beraatına hükmetti. 1 sanığın, “Kamu kurum ve kuruluşlarının ziyanına dolandırıcılık” ve “Resmi dokümanda sahtecilik” kabahatinden beraatına karar veren mahkeme, 4 sanığa 7’şer yıl 6’şar ay, başka sanıklara ise 6’şar yıl 3’er ay mahpusa mahkum etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir