Küresel piyasalarda gözler ABD’nin tarım dışı istihdam raporuna çevrildi

ABD’de hem borç limiti krizi hem de Fed’e ait telaşların yatışması piyasalarda risk iştahını artırdı.

ABD Senatosu, bugün borç limitinin artırılarak ülkenin temerrüde düşmesini önleyecek yasa tasarısını onaylarken, limitin 1 Ocak 2025’e kadar askıya alınmasını öngören tasarı, yasalaşması için ABD Başkanı Joe Biden’ın imzasına sunulacak.

Ülkede para siyasetine ait beklentiler de hafta başına nazaran değerli oranda değişim gösterirken, kelam konusu gelişmede Fed üyelerinin kelamla yönlendirmeleri etkili oldu.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, haziran toplantısında faiz artırımını “atlama” eğiliminde olduğunu belirtti.

Fed’in faiz oranlarını sabit tutabileceği noktaya yakın olduğuna işaret eden Harker, faizleri yükseltmeye devam etmek zorunda olmadıklarını aktardı.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard da faiz artışlarından sonra para siyasetinin daha âlâ durumda olduğunu belirtti.

Dün açıklanan bilgilere nazaran, ABD’de özel kesim istihdamı, mayısta 278 bin kişi artarak piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşirken, kelam konusu periyotta yıllık fiyat artışı yüzde 6,7’den 6,5’e geriledi.

Analistler, fiyat artışlarını Fed’in enflasyon konusunda yakından izlediğini hatırlatarak, bu alandaki gerilemenin Banka’nın siyaset alanını rahatlatmış olabileceğini söyledi.

Söz konusu gelişmelerle para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in 14 Haziran’daki toplantıda siyaset faizini sabit tutacağına ait beklentiler yüzde 75 düzeyine çıkarken, bugün gözler tarım dışı istihdam verisine çevrildi.

ABD’de iş gücü piyasasının Fed’in adımlarına rağmen hala çok sıcak olduğunu hatırlatan analistler, bugün açıklanacak istihdam raporundaki datalardan alınacak sinyallerin Fed’in siyaset adımları üzerinde tesirli olabileceğini lisana getirdi.

Öte yandan, emtia fiyatları kelam konusu haber akışıyla yükseliş eğiliminde hareket ederken, Brent petrolün varil fiyatı yüzde 3,1 artışla 74,4 dolara, altının onsu da yüzde 0,7 artışla 1.977 dolara çıktı. Emtia fiyatları yeni günde de müspet seyrediyor.

Dün New York borsasında S&P 500 endeksi 0,99, Nasdaq endeksi yüzde 1,28 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,47 yükseldi. ABD’de endeks vadeli kontratlar, yeni güne de yükselişle başladı.

Avrupa’da dün alış yüklü bir seyir öne çıkarken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, çekirdek enflasyonun tepeyi gördüğüne ait net bir ispat olmadığını belirterek, faiz artışlarının devam edeceğine işaret etti.

Faiz artışlarının enflasyonda düşüş eğilimini başlattığını ve bundan sonraki faiz artışlarında daha yavaş hareket etmeleri gerektiğini de vurgulayan Lagarde, “15 Haziran’daki toplantımızda yeni projeksiyonlarımızı oluşturacağız ve bu bize sıkılaşma siyasetimiz için şimdiki resmi sunacak.” sözlerini kullandı.

ECB üyesi Fabio Panetta ise dün bir gazeteye verdiği demeçte, son faiz oranının şu anki düzeylerden uzak olmadığını bildirdi.

Öte yandan, Avro Bölgesi’nde nisanda yüzde 7 olan yıllık enflasyon, mayısta yüzde 6,1 oldu.

Dün İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,59, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 1,21, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,55 ve İtalya’da MIB 30 endeksi 2,01 yükseldi. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar, yeni güne de alış yüklü bir seyirle başladı.

ABD’deki alış yüklü seyir yeni günde Asya piyasalarına da taşınırken, Fed’in 14 Haziran’da faiz artışına gitmeyebileceğine yönelik beklentilerin güçlenmesi bölgede risk iştahını artırdı.

Analistler, bilhassa teknoloji ağır Hong Kong borsasının Fed’in para siyasetine yönelik belirsizliklerin bir müddettir öne çıkmasıyla nisan ayının ortalarından bu yana negatif seyrettiğini hatırlatarak, faiz oranlarına hassas teknoloji şirketlerinin Fed’in bu ayki toplantıda pas geçebileceği ihtimalinden dayanak aldığını söyledi.

Öte yandan, bugün açıklamalarda bulunan Japonya Merkez Bankası (BoJ) Ueda Kazuo enflasyonun Banka’nın maksadına ulaşmasının vakit alacağını söyledi.

Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,6, Hong Kong Hang Seng endeksi yüzde 3,5 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,1 yükseldi.

Yurt içinde dün alış yüklü bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü evvelki kapanışın yüzde 1,49 üzerinde 4.959,80 puandan tamamladı.

Dolar/TL, dün yüzde 0,1 artışla 20,8108’den kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 20,9050 düzeyinden süreç görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlıkları ve yurt dışında ise ABD’de istihdam raporu datalarının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.000 ve 5.200 düzeylerinin direnç, 4.800 puanın dayanak pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Piyasalarda bugün takip edilecek bilgiler şöyle:

14.30 Türkiye, mart ayı finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlıkları

15.30 ABD, mayıs ayı istihdam raporu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir