Uzmanı uyardı: Tozdan sakının, enkazı izlemeyin!

Akciğer Sıhhati ve Ağır Bakım Derneği tarafından 15-18 Mart ortasında Antalya’da gerçekleştirilen ‘Ulusal Akciğer Sıhhati Kongresi’ basın toplantısında konuşan ASYOD Yönetim Kurulu Üyesi ve Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, sarsıntı bölgesinde yaşanabilecek akciğer hastalıklarına dikkat çekti.

Özlü, vatandaşlar açısından teneffüs yolu enfeksiyonları, enkaz bölgesinde çalışanlar açısından ise toz ve asbeste maruziyet risklerine işaret etti. Özlü, bilhassa yaşlı ve kronik hastalığı olanların enkaz kaldırma çalışmalarının yürütüldüğü alanlarda bulunmaması ve çalışanların ise iş tulumu ve maskelerle toza maruziyetten sakınması gerektiğini kaydetti.

‘Vatandaşlarımız ne olur enkaz temizleme çalışmalarının yanında bulunmasın’

Özlü, tozlara bağlı olarak akciğerde gelişebilecek hastalıklarda sivil vatandaşlar yahut enkazda çalışanlar ortasındaki riskleri kıymetlendirdi ve şu bilgileri verdi:

“Yoğun olarak o enkazı kaldıran, yükleyen, ayrışmasını sağlayan takımlar risk altında. Çalışanların yakınları için de risk kelam konusu. Zira yaşadıkları yere gittiklerinde kıyafetleriyle birlikte o tozları evdekilere taşıyabiliyorlar. O yüzden de gözetici iş tulumları, maske ve bone üzere gözetici tedbirlerin bu çalışanlarda alınması çok kıymetli. Bunlar tek bir maruziyette dahi akciğere yerleşebiliyor. Bilhassa kişi bağışıklığı baskılanmış, ileri yaşta, altta yatan öteki kronik hastalıkları varsa, bu açıdan çok büyük risk altında. Vatandaşlarımız ne olur bu enkaz temizleme çalışmalarının yanında mümkün olduğunca bulunmasın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir