YÖK’ten depremzede öğrencilere yüzde 25 ek kontenjan

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce (ÖSYM) 17 ve 18 Haziran’da yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) 3 milyon 527 bin 463 aday başvurdu.

YKS’nin Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) 3 milyon 527 bin 463 aday, Alan Yeterlilik Testleri’ne (AYT) 2 milyon 573 bin 136 aday, Yabancı Lisan Testi’ne (YDT) 338 bin 14 aday müracaat yaptı.

Geçen sene YKS’ye 3 milyon 243 bin 425 aday başvurmuştu.

YKS’de yaklaşık 1 milyon kişi misyon yapacak.

YKS’nin 17 Haziran saat 10.15’te yapılacak birinci oturumu TYT, 165 dakika sürecek. İmtihanda adaylara Türkçe, Toplumsal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri’nden 120 soru yöneltilecek.

Sınavın ikinci oturumu AYT ise 18 Haziran saat 10.15’te başlayacak ve 180 dakika sürecek. AYT’de adaylara Türk Lisanı ve Edebiyatı, Toplumsal Bilimler-1, Toplumsal Bilimler-2, Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden oluşan 160 soruluk kitapçık verilecek.

Üçüncü oturum YDT ise tıpkı gün saat 15.45’te başlayacak. Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça lisanlarında yapılacak 120 dakikalık imtihanda, adaylara müracaatta bulundukları yabancı lisana ilişkin soru kitapçığı verilecek.

Adaylar, TYT ve AYT için saat 10.00’dan sonra, YDT için 15.30’dan sonra imtihan binalarına alınmayacak.

YKS adaylarının imtihana gelirken imtihana giriş ve fotoğraflı geçerli kimlik evraklarını yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Kahramanmaraş merkezli sarsıntıdan etkilenen öğrencilere yönelik bu yıl yeni uygulama yapacak.

Bu kapsamda, zelzeleden etkilenen vilayetlerde ikamet eden adaylara, kendi kentlerindeki üniversitelere yerleşirken genel kontenjanda rastgele bir eksiltmeye gitmeden yüzde 25 ek kontenjan ayrıldı.

Buna nazaran OHAL kapsamındaki kentler ile Sivas’ın Gürün ilçesinde 6 Şubat 2023 prestijiyle ikamet eden adaylar için kendi vilayetlerindeki devlet üniversitelerinde merkezi yerleştirme ile öğrenci alan programların genel kontenjanı dışında ek kontenjan verilecek.

Bu üniversiteler Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji, Adıyaman, Çukurova, Dicle, Fırat, Gaziantep, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji, Harran, Hatay Mustafa Kemal, İnönü, İskenderun Teknik, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kahramanmaraş İstiklal, Kilis 7 Aralık, Malatya Turgut Özal ve Osmaniye Korkut Cet üniversiteleri olarak sıralanıyor.

Öte yandan, vakıf üniversitelerindeki her bir programa 2547 sayılı Kanun’da öngörülen yüzde 15 burslu öğrenci okutulması yükümlülüğü kapsam dışında olmak üzere ve çift diploma programları hariç depremzede YKS adayları için birer kontenjan ayrılacak.

Merkezi yerleştirmede ayrılan bu kontenjana kayıt olunması durumunda, kayıt yapılan kontenjan kadar ek yerleştirme sırasında kelam konusu programa üniversitenin tercihi de alınarak indirimli yahut fiyatlı kontenjan eklenecek.

34 YAŞ ÜSTÜ BAYANLARA KONTENJAN

Bunun yanında 1 Ocak 2023 prestijiyle 34 yaşını tamamlamış bayanlara yönelik YKS için özel bir uygulama hayata geçirilecek.

Bu kapsamda, devlet üniversitelerinin merkezi yerleştirmeyle öğrenci alan ön lisans ve lisans programlarında “34 yaş üstü bayanlar kontenjanı” ayrıldı.

Bu haktan daha evvel rastgele bir lisans programından mezun olmayan bayanlar yararlanacak. Daha evvel bir ön lisans programından mezun olanlar ise yalnızca lisans programları için ayrılan kontenjanları tercih edebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir