Almanya’da çiftçiler sokağa döküldü

Çiftçi ve etraf örgütlerinin yer aldığı “Wir haben es satt” (Artık bıktık) isimli inisiyatifin davetiyle binlerce kişi, tarihi Brandenburg Kapsı önünde toplandı.

Göstericiler, üzerinde “Sosyal olarak adil bir tarım dönüşümü ve herkes için âlâ yemek”, “Çiftçi haklarını dünyada güçlendirin”, “Küçük çiftlik işletmelerinin kaygılarına son verin”, “Çiftlikleri güçlendirin, şirketleşmeyi durdurun” yazılı pankart ve dövizler taşıdı.

 

TRAKTÖRLERLE KONVOY

Göstericiler, kent merkezine hakikat yürüyüş gerçekleştirirken, harekette konvoy oluşturan 50’nin üzerinde traktör de korna çalarak tarımdaki problemlere dikkat çekti.

Gösteride adil üretici fiyatlarının sağlanması, çiftçilere toplumsal yardım sağlanması, etraf dostu tarımın desteklenmesi ve daha fazla tarım alanın açılması üzere taleplerde bulunuldu.

“ÇEVRE İÇİN YETERLİ DEĞİL”

Soyadını açıklamak istemeyen Herby isimli gösterici, yaptığı açıklamada, Almanya’da güçlü bir tarım lobisinin tarım iktisadını desteklediğini belirterek, bunun global beslenme ve etraf için düzgün olmadığını tabir etti.

Herby, Almanya’nın tarım siyasetinin tarım ihracatlarıyla dünyanın diğer yerlerinde tarım iktisadı yapılarını bozduğunu kaydetti.

Berlin’den şova katılan Markus Heiermann ise insanların besinlerin kıymetini bilmesi gerektiğini belirterek, “Benim burada olmanın bir nedeni de bu. Zira insanların ceplerinde para azaldığında besinden tasarruf ediyorlar. Bu mevzuda istatistikler var. Geçen yıl organik ve kaliteli besinler alındı.” dedi.

CEM ÖZDEMİR’E TALEPLERİNİ İLETTİLER

Öte yandan bir küme hareketçi şov öncesinde Berlin’de düzenlenen Dünya Besin ve Tarım Forumu’nun kapsamında yapılan Berlin Tarım Bakanları Konferansına katılan Almanya Tarım Bakanı Cem Özdemir’e taleplerini iletti.

İnisiyatifin Sözcüsü Inka Lange, burada yaptığı açıklamada, bir yıl evvel çiftçilerin tarım ve besin dönüşümü sağlamak için burada toplandığını hatırlatarak, “Bir yıl sonra şu bilançoyu çıkarmak zorundayız. Yapılanlar cesaretsizdi, yavaştı ve azdı.” dedi.

Lange, ülkede çiftliklerin kapandığına işaret ederek, “Giderek daha fazla toprak daha az kişinin elinde. Daha fazla endüstriyel tarım fabrikalara müsaade veriliyor. Bunun olmaması lazım.” sözünü kullandı.

İnisiyatifin temsilcileri Özdemir’e “protesto yazısı” ve üzerinde çeşitli tahıl eserlerinin bulunduğu bir tepsi verdi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir