Nikos Dendias: Türkiye’ye zeytin dalı uzatmaya devam ediyoruz

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias yeni hükümet programına ait mecliste düzenlenen görüşmelerde kelam aldı. Dendias burada yaptığı konuşmada ülkesinin yeni devirdeki savunma siyasetlerini kıymetlendirdi.

Önemli bildiriler verdi

Dendias, burada yaptığı konuşmalarda Türkiye’ye yönelik değerli iletiler vererek şunları söyledi: Komşu Türkiye’ye ait şunu söyleyeyim ki halklarımızın barış içinde birlikte var oluşu için zeytin kısmı uzatmaya devam ediyoruz. Biz bunu arzuluyoruz, Türk halkının da bunu arzuladığına inanıyoruz ve bilhassa Türkiye’de yaşanan sarsıntı afetinin akabinde açılan fırsat penceresiyle komşumuzla alakalarda güzelleşme öngörüyoruz.

“Yunanistan, silahlanma programlarına devam edecek”

Ülkesinin yeni periyotta de silahlanma programlarına sürat vereceğini belirten Dendias, mali imkanları çerçevesinde Yunanistan Silahlı Kuvvetlerinin muhtaçlık duyduğu askeri materyal ve araçların alınacağını kaydetti. Dendias, Yunanistan’ın bu çerçevede 24 Rafale savaş uçağına ve 3+1 Belharra sınıfı firkateyne sahip olurken 83 F-16 ve 37 F-16 Block 50’nin modernizasyonunun yapılacağını ve 20 F-35 savaş uçağının temin edileceğini anlattı. Yunanistan’ın 10 yıllık ekonomik kriz sürecinin silahlanma programlarında Türkiye’yi takip etmesini engellediğini belirten Dendias, silahlanmanın uyuşmazlıkların barışçıl tahlili için de gerekli olduğunu savundu. Ülkesinin Avrupa savunma endüstrisiyle işbirliği yapabileceğini ve Avrupa fonlarından yararlanabileceğini lisana getiren Dendias, Avrupa’daki silahlı kuvvetler ve üniversitelerle inovasyon işbirliği çalışmalarının artırılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir